AB’den seçimlerin ertelenmesi çağrısı

Avrupa Birliği (AB), hazirana kadar yapılması planlanan genel ve devlet başkanı seçimlerinin ertelenmesi çağrısında bulundu.

Burundi Dış İlişkiler ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Laurent Kavakure, AB’nin Burundi Özel Temsilcisi Koen Vervaeke ile görüştükten sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, özel temsilcinin, AB, İsviçre ve ABD’nin ülkedeki seçimlerin ertelenmesi isteğini ilettiğini söyledi.

Kavakure, söz konusu ülkelerin seçimlerin kapsayıcı, demokratik, şeffaf ve özgür yapılabilmesi için gerekli koşulların sağlanması gerektiğini, bu nedenle erteleme talep ettiklerini belirtti.

Burundili bakan, seçimlerin bu şekilde yapılabilmesi için Ulusal Bağımsız Seçim Komisyonu, siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, bölgesel ve uluslararası ortaklar arasında diyalog gerektiğine dikkati çekti.

İsviçre, Hollanda ve Belçika, Burundi’de Devlet Başkanı Pierre Nkurunziza’nın 3. kez aday olmasına karşı düzenlenen gösterilere sahne olan Burundi’deki durumun kötüleşmesi nedeniyle seçim sürecine desteğini askıya aldığını açıklamıştı.

Ayrıca bu ülkeler seçim için Burundi’ye yaptığı maddi yardımı da durdurmuştu.

(AA)

BİLGİLER
tarafından 12 Mayıs 2015 - 13:40 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 2.427 views kez Okunmuştur.
ETİKETLER
PAYLAŞ
Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
WebSite
:
Yorumunuz
: