NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı Antalya’da

Türkiye, 13-14 Mayıs’ta NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’na ev sahipliği yapacak.

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, Antalya’da düzenlenecek toplantının, Afganistan’da konuşlu NATO Kararlı Destek Misyonu oturumuyla başlayacağı belirtildi. Oturum, Kararlı Destek Misyonu (RSM) formatında dışişleri bakanları düzeyinde gerçekleştirilen ilk toplantı olacak.

Açıklamada, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun hitabıyla başlayacak ilk oturuma, 28 müttefik ülke dışişleri bakanlarının yanı sıra Afganistan ve RSM ortağı ülkeler Avustralya, Avusturya, Azerbaycan, Bosna-Hersek, Ermenistan, Finlandiya, Gürcistan, İrlanda, İsveç, Karadağ, Makedonya, Moğolistan, Ukrayna, Yeni Zelanda, Güney Kore, Japonya ve Ürdün’ün dışişleri bakanları veya üst düzey temsilcilerinin; ayrıca AB temsilcileri ile BM Genel Sekreterinin Afganistan özel temsilci yardımcısının katılımının öngörüldüğü kaydedildi.

NATO-Ukrayna Komisyonu’nun, dışişleri bakanları düzeyinde bir oturum gerçekleştireceğine, Ukrayna’daki gelişmelerin ele alınacağı oturumun sonunda bildiri yayımlanacağına işaret edildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Toplantının ikinci gününde, 2016 Varşova Zirvesi’ne giden süreçte İttifak içinde yapılacak çalışmalar 28’li formatta ayrıntılı olarak görüşülecektir. Türkiye’nin NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’na bu yıl evsahipliği yapmasının, içinde bulunduğumuz uluslararası güvenlik ortamında ülkemizin kolektif savunma ve İttifak dayanışmasına atfettiği önemin ve NATO içerisindeki başat rolünün göstergeleri olduğuna inanılmaktadır.”

(AA)

BİLGİLER
tarafından 12 Mayıs 2015 - 13:37 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 2.526 views kez Okunmuştur.
ETİKETLER
PAYLAŞ
Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
WebSite
:
Yorumunuz
: